MENÜÜ

Lambad

LAMBAD

Lambad on Saaremaa kultuuri lahutamatu osa. Kõrvuti teiste loomadega on Saaremaa taludes läbi aegade ikka lambaid peetud. Praegu Saaremaal ringi sõites võime päris sageli kohata lambakarju, sest enam kui kolmsada talu või ettevõtet tegelevad lambakasvatusega kas hobi korras või tõsise ettevõtlusena. Praegu kasvab Saare maakonnas enam kui 17 000 utte ja lisaks nende iga-aastased järeltulijad. Sellise hulga lammastega on Saare maakond Eesti lambarikkaim ning elanike ja lammaste suhe Saaremaal on 2:1 ja seda siiski veel inimeste kasuks. Lambatõugusid näeb siin väga erinevaid alates Eesti maalammastest, kes on Põhja-Euroopa lühisabalise lambatõu järglased ja lõpetades peenemat sorti Belgia piimalammaste, kaunite lokkidega Gotlandi lamba ja Suffolki ja Texeli lihalammastega.
Suurem osa talukarjasid on üsna väikesed, alustades mõnepealisest ja lõpetades paarisaja lambaga. Kahtlemata ei ole see piisav kasumlikuks ettevõtluseks, kuid siiski piisav oma pere tarbeks või kohaliku restorani ja käsitööliste vajaduste katmiseks.

MAASTIKUHOOLDUS

Nii talunikele kui teistele saare elanikele pakuvad lambad ka maastikuhoolduse teenust. Rohusööjatena hoolitsevad nad meie loodusliku mitmekesisuse säilitamise eest aasadel ja niitudel. Saaremaa avatud maastikud on heaks elupaigaks paljudele taimedele, seentele, putukatele, lindudele ja loomadele. Pehme saareline kliima lubab lambaid karjatada vähemalt kaheksal kuul aastas. Ja nende jälgimine on omaette tore ja lõõgastav tegevus. Talveks tuuakse lambad koju ja laudaperioodil saab kari ka uut järelkasvu.

VILLAST KÄSITÖÖ

Saaremaa on tuntud oma meisterlike käsitöötoodete poolest. Siin võite te leida laia valiku kootud labakuid ja sokke, mis kaunistatud traditsiooniliste mustritega, telgedel kootud kangaid, vilditud mütse ja kotte, Muhu tikandiga kaunistatud tekke ja patju, sooje lambanahkseid toasusse ja veste ning palju muud huvitavat käsitööd. Iga ese on unikaalne, kuna on valmistatud käsitööna ja sellesse on pandud tegija südamesoojus ja positiivne energia. Villased käsitöötooted on 100 % naturaalsest lambavillast mõne erandiga, sest erilise pehmuse andmiseks lisatakse vahel juurde ka koeravilla.
Käsitöötooteid müüvad Kuressaares ja kogu Saare maakonnas paar tosinat kauplust ja nende omanikud on sageli käsitöölised ise. Heal meelel jagavad nad huvilistele oma oskusi ja tutvustavad töövõtteid. Tuleb lihtsalt küsida, kui midagi huvi pakub. Käsitööd saab osta ka Kuressaare turult.
Käsitöökursusi organiseeritakse igas eas ja oskustega inimestele.

LIHA

Kohalikku lambaliha saab osta ja saate just seda, mida soovite; kas kintsu, aba, selga või isegi supikonte hea puljongi keetmiseks. Mõned talunikud müüvad liha ka otse talust. Võimalik on osta küpsetamiseks ka terve rümp, kuid seda tuleb siis ette tellida. Saare maakonnas on enamus lammastest mahemärgiga.
Paari viimase aasta jooksul on kohalik lammas jõudnud ka Saaremaa parimate restoranide menüüdesse. Kui te tahate kindlasti Saaremaa lammast maitsta, küsige seda söögikohas järele, sest mõned restoranid ei pea vajalikuks liha päritolule menüüs viidata.

RINGSÕIDUD

Lambateemalisi tuure on erinevas vanuses inimestele võimalik korraldada kogu aasta vältel. Alustades lasteaialastest ja lõpetades pensionäridega. Külastades lambakasvatustalusid ja villaveskit saate teadmisi lambakasvatusest ja traditsioonilisest käsitööst, kuulete lugusid rahvariietest ja vanadest kommetest ning naudite suurepärast lambahautist lõunasöögiks. Ja miks ka mitte võtta ette ringsõit taludesse talvel, et imetleda vastsündinud tallede kepsutamist ja uttede emalikku hoolt järglaste eest. Ja seejärel hõõguva kamina ees proovida kududa mõnd traditsioonilist kindamustrit või viltida ornamente. Ringsõitude plaan seatakse iga grupi huve arvestades ja need tuleb kindlasti eelnevalt tellida.