MENÜÜ

Saaremaa – ootuspärane, kuid alati üllatav

Kui ütled eestlasele Saaremaa, siis mõtleb see kohe omapärasele murrakule ja teistmoodi maailmapildile. Kui ütled soomlasele Saaremaa, siis mõtleb see surematule “Saaremaa valsile” ja kesksuvisele romantikale. Vähimgi kokkupuude Saaremaaga loob igas inimeses oma pildi ja meeleolu, mis jäädvustub temas kui nähtamatu pitser. See on maagia, mis naljalt enam kedagi lahti ei lase.

Ajaloohuviline leiab vaevata üles keskaegsed kirikud, Eesti vanimad säilinud ehitised, mis kõnelevad arhitektuuri keeles sajandite taha jäänud sündmustest, leiab maalinnad, mis jutustavad saarlaste kangusest võõrastele vallutajatele vastupanemisel. Sealjuures ei ole tegu lihtsalt tummade tunnistajatega, vaid ka hinge liigutavate ning verd keema löövate kontserdipaikadega.

Iga Saaremaa külaline viiakse või satub kindlasti ise vastselt rekonstrueeritud ja uuenenud ekspositsiooniga Kuressaare kindlusse, Baltikumi ühe uhkema kaitserajatise vallidele, kurtiinidele ja raveliinidele, mille keskmes troonib pika ajalooga piiskopilinnus. Kiviviske kaugusel piiskopilinnusest laiub Eesti üks parimaid ja põnevama lahendusega golfiväljakuid, kus korraldatakse järjest kaalukamaid võistlusi.

Juba enam kui poolteist sajandit on Kuressaare pärisosaks olnud supelus- ning taastusraviasutused, 21. sajandi esimene kümnend tõi linna puhkealale sadu uusi spaakohti, mida eriti soodne on kasutada kevadise spaafestivali aegu. Toonust aitavad tõsta Kuressaare ümbruses kilomeetrite kaupa looklevad kergliiklusteed – jooksjate, ratturite, rulluisutajate meelispaigad. Need on nüüdsest ka osa uue spordiürituse, sügiseti toimuva Ultima Thule maratoni trassist.

Saaremaa kultuuri on läbi aegade liikumas hoidnud tuul. See tähendab meresõitu ja paisuvaid purjesid, tänapäeval ka tuuleelektrit. Puhast ja kvaliteetset tuult oskavad iseäranis kõrgelt hinnata lohesurfarid, kes Saaremaa randades aastaringselt aina arvukamalt laineharju lihvivad.

Viimaste aastakümnetega on Saaremaa kultuuripilti kinnistunud Baltikumi kõige ägedam autoralli, mis 2017. aastal toimub juba 50. korda ja toob loodetavasti starti võistluse kunagised võitjad ja tänase rallimaailma absoluutsed tipud Andreas Mikkelseni, Mads Østbergi ja Ott Tänaku.

Need, kellele meeldib oma puhkusereisi ka mõni kiiks sisse põimida, võivad võtta kätte ja üles otsida ühe Euroopa keskpunktidest, mis on eriti lahe koht lustaka eneka tegemiseks aga ka kallimale kihlasõrmuse kinkimiseks. Ning kui abieluettepanek juba tehtud, siis pole ka pulmade suhtes pikalt vaja aru pidada – kõige meeldejäävamalt saab need pidada just Saare- ja Muhumaal.

Saaremaa kultuuripilt on rikas ja mitmekihiline, see peegeldub kogu aastaringi hõlmavas kirevas kultuurikalendris, mis sisaldab endas nii traditsioonilisi kõrge kvaliteedimärgiga muusikaüritusi kui ka igal aastal midagi uut ja põnevat. Saaremaa kui ooperisaar võidab järjest laiemat rahvusvahelist tuntust, piiskopilinnuse müüride vahel toimuv suvine festival võõrustab igal aastal põnevaid truppe mitmelt poolt Euroopast, mis on rahuldanud ka nõudlikuma maitsega publiku ootusi, nii nagu ka alati huvitavaid interpreete ja mitmekesist programmi pakkuvad kammermuusikapäevad.

Meeleolukaid ja sealjuures väga eripalgelisi üritusi jagub Saaremaale varakevadest hilissügiseni, külasimmanitest kogu maakonda hõlmavate merepäevadeni, kitsamale ringile mõeldud gurmeeõhtutest sügisese toidufestivali ja tänavapiknikuni.