MENÜÜ

Saarte Geopark ootab avastamist!

Üle 400 miljoni aasta tagasi oli Saaremaa ja Muhumaa kaetud troopilise merega, laguunides elu kees. Tänaseks on Siluri ajastu elustik settinud ja kunagine merepõhi kivistunud, kuid jäljed troopilisest elust on vaadeldavad kõikjal. Mere sügavuse vaheldumisel moodustunud pangad ja astangud pakuvad saartel häirimatuid vaateid päikeseloojangule. Viiteid möödunud aegadest leiab mererannal kive uurides. Ei pea olema geoloog, et sattuda vaimustusse sellest, mida Saaremaa ja Muhumaa endas peidavad – fossiilidena säilinud käsnad, korallid, käsijalgsed jm üllatavad oma detailirohkusega. Siluriaegsete kivististe väljapanekutega on võimalik tutvuda Kaali Külastuskeskuse Meteoriitika ja -Paekivimuuseumis, Saaremaa Muuseumis ning Loona Mõisa Kivimajas.

Tänu saarelisele kliimale ning aluspõhjale on siinne piirkond kaunis ning loodus mitmekesine. Saarte Geopark lummab oma sõbralike inimeste ja eriilmelise loodusega. Võta endale piisavalt aega, sest kohtumine troopilise Saaremaaga on ees!

Mida põnevat on näha Saarte Geopargis?

Saare maakonda loodud geopark tegeleb siinse geoloogia, pärandkultuuri ja looduse tutvustamise ning hoidmisega. Geopargi üheks olulisemaks vaatamisväärsuseks on rahvusvaheliselt tunnustatud Kaali meteoriidikraatrid. Mahasadanud meteoriiditükid Kaalis on suutnud tekitada lisaks 110 m läbimõõduga peakraatrile ka kaheksa väiksemat kraatrit. Rahvusvahelise tähtsusega pärandkultuuri pärliks on Kuressaare piiskopilinnus, mille ehitamisel on peamiselt kasutatud saare oma paekivi. Siinsed kirikud (Muhu, Kaarma, Kihelkonna, jne), maalinnad (Kaarma, Valjala jne), pangad (Üügu, Pulli, Ninase, Panga, Soeginina, Ohessaare, Kaugatuma, Kübassaare, jne), mõisad (Pidula, Pilguse, Pädaste, Loona, jne) ja festivalid (Orhideefestival, Merepäevad, Ooperipäevad, Toidufestival, jne) on väärt külastamist, et saada aimu saarelisest kultuuriloost. Traditsiooniliste tegevusaladega saab tutvuda Lümandas Lubjapargis ja Angla Pärandkultuurikeskuses.

Saarte Geopargi külastaja saab maalilise pildi geoloogilistest, kultuuri- ja loodusväärtustest liikudes mööda Siluri ajastu läbimiseks koostatud marsruute, millega saab tutvuda kodulehel www.saartegeopark.ee. Saarte Geopargi keskus asub Kaali Külastuskeskuses, kus saab infot kogu maakonna vaatamisväärsuste kohta.